Skip Ribbon Commands
Skip to main content

ANASAYFA

:

pamukkale

Giriş
 
 
PAMUKKALE

Pamukkale. Arkada susuz kalmış terasları görünüyor. 
 
        Antik adı Hierapolis olan Pamukkale, Denizli Merkez İlçe'nin 19 km. kuzeyinde, 1840m. yüksekliğinde, Büyük Çökelez (Salpakoz) Dağı'nın güney eteklerinde yer almaktadır. Sırtını Çökelez Dağı'na yaslamış, yüzünü de zengin Çürüksu (Lykos) Ovası ile başlarından kar eksilmeyen Babadağ, Karcı ve Honaz Dağları'na çevirmiştir. Hierapolis şehrinin kuruluşu çok eskiye dayanmaktadır. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 190 yılında kurulan şehre, kutsal şehir anlamına gelen "Hierapolis" ismi verilmiştir Bu ad, efsanevi kahraman Telefos'un güzel karısı "Hiera" dan gelmektedir. Hellenistik özellik taşıyan şehir, Bergama Kralı III: Attolos'un vasiyeti üzerine Bergama ile birlikte Romalılar'ın eline geçmiştir. Kent, M.S. 17'de, Roma İmparatoru Tiberius zamanında şiddetli bir deprem ile yıkılmıştır. Yeniden inşa edilen şehir, tamamen Roma karakterine bürünüp M.S. II. ve III. yüzyıllarda, Roma İmparatoru Septimus Seferrus ve Caracalla devirlerinde büyük bir refaha kavuşarak altın devirlerini yaşamış ve Roma İmparatorluğu'nun ileri gelenlerinin sayfiye şehri olmuştur. Hierapolis'de büyük Yahudi nüfusunun hakim olduğu M.S. 80'li dönemlerde İsa'nın 12 havarisinden biri Hıristiyanlığı yaymak üzere buraya gelmiş, ancak işkenceyle öldürülmüştür. Bizans Devrinde piskoposluk merkezi haline gelen Hierapolis, M.S. 395'de Bizans yönetimine geçmiş, M.S. 1210'da Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında da Selçuklular tarafından alınmıştır. 1354 yılında meydana gelen depremler yüzünden şehir tekrar harap olmuştur. Hierapolis'de şimdiye kadar ayakta kalan Bizans devrine ait belli başlı tarihi kalıntılar şunlardır: Roma Hamamı, Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında müze haline getirilmiştir. Kapalı olan ve sonradan onarılarak eski haline getirilen yüksek tonozlar müze olarak kullanılmaktadır. Müze 1 Şubat 1984 tarihinde ziyarete açılmıştır.
          Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe. Türkiye'nin en tanınmış doğa harikasıdır; ve Denizli'dedir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale'yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür.Ayrıca Pamukkalede Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde antik Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır. Burada da beş ve dört yıldızlı oteller thermal turizm ve kaplıca hizmeti vermektedir.
          Travertenlerdeki Hasar
20'nci yüzyılda Pamukkale'nin güzelliğini kendi gözleriyle görmek isteyen turistlerin akınlarıyla başa çıkabilmek için gitgide daha çok otel inşa edildi. Bu süreçte travertenlerde çok hasarlar meydana geldi. Bazı otellerin inşa edilebilmesi için antik şehir Hierapolis'in bir kısmı yıkıldı.Son dönemlerde bu oteller yıkıabilir.Pamukkalede su tek elden verilmeye başlandı.Böylece travertenler tekrar eski günlerine geri döndü.Ayrıca seyir terasları,rekreasyon alanları,peyzaj alanları,göletler inşaa edildi.
UNESCO'nun koruma altına almasıyla travertenlerdeki hasar bir miktar telafi edildi.

Gün batımı