Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
BASIN BÜLTENİ
 
  
 
 
                  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
                                  BASIN  BÜLTENİ
 
 
 
 
 
19 KASIM 2018
 
Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlilerince ilimizde “Çıkar Amaçlı Suç İşlemek Amacıyla Silahlı Örgüt Kurmak” isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı.
 
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’müzce 2018 yılı Nisan ayı içerisinde ilimizde ardı ardına silahla yaralama ve kurşunlama olaylarının meydana gelmesi üzerine vatandaşların huzur ve refahı için ilgili olaylara yönelik şüpheli şahısların yakalanması ve bu suçların önlenmesi amacıyla görevli ekiplerce çalışmalara başlanıldı.
 
İlimizde bulunan şirket ve alkollü mekan sahibi olup ekonomik durumu iyi olan şahıslardan zorla para alarak, para vermek istemeyen şahısları ölümle tehdit ederek, işyerlerini ve mekanlarını silahlı olarak basan, nitelikli yağma, kasten yaralamak, adam öldürmeye teşebbüs, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve tehdit suçlarını işleyerek vatandaşların huzur ve refahını bozan şahıs ve organizasyonlar tespit edildi.
 
Suç örgütüne üye şahısların hiyerarşik bir yapı oluşturmaya çalıştıkları kamu gücünü kullanıyormuş algısı oluşturarak çevrelerinde veya hedef olarak düşündükleri şahıslar üzerinde sistemli bir şekilde tehdit, darp, cebir ve yaralama olaylarını gerçekleştirdikleri ve toplum üzerinde oluşturdukları, panik ve korku ortamından yararlanmak suretiyle şahısların emniyet birimlerine şikayet ve ihbarda bulunmalarını engellemeye çalıştıkları, örgüt kapsamında suç işlediklerini gizlemek ve delilleri yok etmek amacı ile eylemlerin kişisel alacak verecek şeklinde göstermeye çalıştıkları, silahlı eylemlerde bulundukları bu şekilde haksız ekonomik kazanç elde etmeye çalıştıkları tespit edildi. 
 
Kısa zamanda 20 ayrı suçu gerçekleştirerek haksız çıkar sağlamak amacıyla kurulmak istenen ve sözde örgüt üyelerinin geçmiş suç kayıtlarına bakıldığında Kasten Adam Öldürme, Silahlı Tehdit, Mala Zarar Verme, Yaralama, Yağma, Sahtecilik, Dolandırıcılık ve aynı zamanda Kullanmak Amacıyla Uyuşturucu Madde Bulundurmak suçlarından birçok suç kayıtlarının bulunduğu tespit edildi.
 
Silahlı Suç Örgütü Kurmak isteyen şüpheli şahıs ve organizasyonların yakalanması amacıyla  15/11/2018 günü ilimizde bulunan şahısları ait işyerleri ve ikametlere yönelik 13 ayrı adreste eş zamanlı olarak operasyon gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında toplam (16) şüpheli şahıs hakkında Çıkar Amaçlı Silahlı Suç Örgütü Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak suçlarından adli işlem yapıldı.
 
Operasyon kapsamında yapılan aramalarda (1) adet ruhsatsız tabanca, (10) adet fişek, (1) adet ruhsatsız av tüfeği, (1) adet kurusıkı tabanca, (11) adet bıçak, (1) adet kılıç, (16) adet tabanca iskeleti, (15) adet tabanca namlusu, (80) gram esrar maddesi,(3) gram metamfetamin, (2)kök kenevir bitkisi,(58) adet tarihi eser/sikke bulunarak el konuldu.
 
 “Çıkar Amaçlı Silahlı Suç Örgütü Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak” suçundan adli mercilere sevk edilen (5) şahıs tutuklandı.
 
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
          
 
  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ