Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Tütün Ve Tütün Mamulleri Kaçakçılığı Suçunu İşlemek İsteyen Şahıs Ve Organizasyonlara Yönelik Eş Zamanlı Operasyon Yapıldı
 
  
 
 
                  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
                                  BASIN  BÜLTENİ
 
 
 
 
 
 
15 AĞUSTOS 2018
 
Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde ilimizde tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik eş zamanlı operasyon yapıldı.
 
Organize suç ve terör örgütlerinin yasadışı faaliyetlerini sürdürebilmelerinde önemli bir kaynak olan yasa dışı sigara ticaretinin önlenmesi ve suça konu olan her türlü tütün ve tütün mamullerinin ulaşılabilirliğinin engellenmesi amacıyla 13/08/2018 tarihinde il merkezinde bulunan 15 işyerine yönelik eş zamanlı operasyon yapıldı.
 
Tekel bayi, büfe, tütüncü adı altında faaliyetlerini yürüten işyerlerinde yapılan kontrol ve aramalarda işyerlerinin resmi belgeleri ve TAPDK satış izin belgeleri kontrol edilerek işyerlerinde kaçak sigara, açıkta kıyılmış tütün ile makaron satışının yapıldığı tespit edildi.
 
Yapılan operasyonda belgeleri eksik bulunan bir işyeri ve kaçak yollarla getirilerek iç piyasaya satışa sunulan ve işyerlerinde özel bölmeler oluşturularak gizlenen zulalanmış tütün mamulleri tespit edildi. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda işyerlerinde bulunan mutfak görünümlü yerlerde  gizli bölümler oluşturularak saklanmış vaziyette, fırın ve yiyecek kutularına paket olarak yerleştirilmiş toplam 30.000 pakete yakın kaçak sigara, 5.000 paket dolma sigara, 17.000 adet’e yakın makaron, 200 kilograma yakın kıyılmış tütün, 14 adet elektronik sigara ve likiti, 1 adet ruhsatsız av tüfeği bulunarak el konuldu.
Operasyon neticesinde yakalanan toplam 12 şüpheli şahıs hakkında 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçundan adli işlem ve 4733 sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kanunu kapsamında idari işlem yapılarak yaklaşık 60.000.00 TL. (Altmış Bin Türk Lirası) idari para cezası uygulanmıştır.
Ayrıca 1 işyerinin işyeri açma izin belgesi, tütün ve tütün mamulleri satış izin belgesi ile vergi levhasının olmadığı tespit edildi.
 
  Tüm Basın ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ