Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Trafik Birimleri Haftalık Denetimler
 
  
 
 
                  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
                                  BASIN  BÜLTENİ
 
 
 
 
 
            31/10/2017
 
Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Birimlerince 23-29 Ekim 2017 tarihleri arasındaki bir haftalık dönemde yapılan trafik denetimleri sonucunda,
(11.351) araç kontrol edilmiştir.
Bu kontroller sonucunda;
Hız ihlalinden,
                           Kırmızı ışık ihlalinden,
                                   Seyir halinde cep telefonu ile konuşmak,
                                   Duraklama ve park etmenin yasak olduğu yerlere park etmek,
Emniyet kemeri ve kask takmamak,
                                   Alkollü olarak araç kullanmak,
                                   Ehliyetsiz, yetersiz ehliyet ile araç kullanmak,
                                   Görüşü engelleyici eşya, süs (filmli cam) kullanmak,
                                   Muayenesiz araç kullanmak,
                                   Durak harici ve fazla yolcu almaktan,
                                   Arızalı takograf ile taşıma sınırı üzerinde yük almak (tonaj),
                                   Karayolları Trafik Kanunun diğer maddelerini ihlal ettikleri görülmüş, ayrıca kusurlu ve eksiği olan araçlar trafikten men edilmiştir.
Okul Servis Araçları üzerinde yapılan denetimler sonucunda;
                                   23-29 Ekim 2017 tarihleri arasında, 179 Okul Servis aracı, yönetmelik hükümleri çerçevesinde denetlenmiş olup, (14) okul servis aracına özel izin belgesiz taşımacılık yapmaktan, muayenesiz araç kullanmaktan, fazla yolcu almaktan, amaç dışı (KORSAN) taşımacılık yapmak vb. diğer eksikliklerden dolayı cezai işlem uygulanmıştır.
Fahri Trafik Müfettişleri Tarafından Tanzim Edilen Trafik Suçu Tespit Tutanakları;
                                   İlimizde, gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren, Fahri Trafik Müfettişleri tarafından, trafik kural ihlali yapan araç sürücülerinin tescil plakasına 23-29 Ekim 2017 tarihleri arasında toplam (35) adet suç tespit tutanağı tanzim edilmiş olup, trafik idari para cezası karar tutanağına çevrilmiştir.
İlimiz Merkez Polis Sorumluluk bölgesinde meydana gelen trafik kazaları;
                                   23-29 Ekim 2017 tarihleri arasında sorumluluk bölgemizde, (35) Yaralamalı kaza ve (73) Maddi Hasarlı kaza olmak üzere Toplam: (108) kaza meydana gelmiştir. Kazaların azaltılmasına yönelik olarak kazaların yoğun olarak meydana geldiği cadde ve güzergâhlar ile sürücüler tarafından kırmızı ışık ihlalinin yapıldığı kavşaklarda, seyir halinde çevirme ekipsiz olarak radarlı hız denetimine, sivil ihbarlı denetim, emniyet kemeri, cep telefonu ve yaya denetimlerine ağırlık verilecektir.
                                   İlimizde meydana gelen kazalar genellikle, 29 Ekim Bulvarı, Acıpayam yolu, İstiklal caddesi ve Askeri Yol (Ali Aygören Bulvarı) üzerinde meydana gelmiş olup, kazalar daha çok, doğrultu değiştirme (dönüş) kurallarına uymama, Araçların hızını hava ve yol şartlarına uydurmamaktan, kavşaklara yaklaşırken araçların hızını azaltmamaktan, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama ve yakın takip arkadan çarpma kusurundan, yayaların ise karşıdan karşıya geçişlerde, araçlara ilk geçiş hakkını vermemekten dolayı meydana geldiği tespit edilmiştir.
İlimiz Bölge Trafik Polis Sorumluluk Bölgesinde;
23-30 Ekim tarihleri arasında sorumluluk bölgemizde , (1) Ölümlü, (16) Yaralamalı kaza ve (10) Maddi Hasarlı kaza olmak üzere Toplam: (27 ) kaza meydana gelmiştir Kazaların azaltılmasına yönelik olarak kazaların yoğun olarak meydana geldiği güzergâhlarda, sürücülerin yaptıkları kural ihlallerine yönelik olarak ve kurallara uymalarını sağlamak için seyir halinde çevirme ekipsiz olarak radarlı hız denetimine, emniyet kemeri ve cep telefonu denetimlerine ağırlık verilecektir.
      Vatandaşlarımızın daha güvenli bir trafik ortamında yaşamlarını sürdürebilmeleri için, trafik kazalarından uzak "Güvenli Çevre ve Huzurlu Toplum için" denetimlerimiz kararlı bir şekilde aralıksız devam edecektir.
                        Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                 
                                                          
 
 
  DENİZLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ